تفویض اختیار، کار گروهی و موفقیت شغلی

اسفند ۳, ۱۳۹۵

حسین وفابخش

۸:۳۴ ق.ظ

1,343 بازدید

تفویض اختیار، کار گروهی و موفقیت شغلی

یکی از اصول جدی و بسیار ضروری برای افزایش بهره‌وری زمان، تفویض اختیار و انجام کارها به صورت گروهی است. برخی افراد گمان می‌کنند سوپرمن هستند! و می‌توانند تمام کارهای دنیا را به تنهایی انجام دهند. در این صورت بسیار طبیعی است که نتوانند موفقیت چشمگیری در زندگی خود بدست آورند. انسان‌های موفق می‌دانند که انسان موجودی است اجتماعی، پس برای موفقیت باید در اجتماع بود و با کمک افراد هم‌مسیر و هم‌ماموریت، به سمت اهداف قدم برداشت.

        – چرا تفویض اختیار؟

برای اینکه قانع شوید لازمه موفقیت، تفویض هوشمندانه کارهاست، باید کمی ‌حساب و کتاب مالی داشته باشید. لطفا همین الآن مجموع درآمد ماه گذشته خود را محاسبه کنید. سپس مدت زمانی که در ماه گذشته به فعالیت‌های شغلی مشغول بوده اید را نیز مشخص نمایید. برای این منظور، باید میزان درآمد یک ماه خود را بر میزان ساعاتی که مشغول به کار بوده‌اید، تقسیم نمایید. در این صورت قیمت هر یک ساعت شما مشخص می‌گردد.

حال به راحتی می‌توانید بررسی کنید که در شرایط موجود، بایدکارهای خود را تفویض کنید یا خیر؟ اگر درآمد شما به ازای هر ساعت (یا همان قیمت هر ساعت شما) n تومان است و از طرفی کسی را می‌شناسید که برخی کارهای ساده شما را با قیمت n/3 انجام می‌دهد، شک نکنید و بلافاصله کار خود را واگذار نمایید.

مثلاً فرض کنید درآمد شما در یک ساعت ۱۰۰۰۰ تومان است و امروز قصد دارید ۲ ساعت را به تعمیر و اصلاح لوله آب منزل خود اختصاص دهید. اگر می‌توانید کسی را با دستمزد ساعتی ۳۰۰۰ تومان برای این کار استخدام کنید، سریعا تلفن را برداشته و با این فرد تماس بگیرید. شما می‌توانید فرصت صرفه‌جویی شده را به کارهای مهمتر خود اختصاص دهید. تنها در این صورت است که با افزایش مسئولیت‌ها و بهبود شرایط شغلی، باز هم قادر خواهید بود فرصت کافی برای خانواده خود داشته باشید و به کارهای ارزشمندتری مانند تربیت فرزندان خود بپردازید.