رازهایی از موفقیت در کلام امیرالمومنین

اسفند ۱۰, ۱۳۹۵

حسین وفابخش

۹:۱۸ ب.ظ

1,028 بازدید

 

آخرین وصیت امام علی (ع) از منظر روانشناسی، حاوی نکات بسیار ارزشمندی است که در این مقاله، به ۳ نکته آن اشاره خواهیم کرد.

۱. تقوا: لغت تقوا یعنی نگهداری

در روانشناسی تلقین، یکی از اصول اساسی که از خود تلقین نیز مهمتر است، نگهداری فکر و ذهن از افکار منفی است. یعنی باید بتوانید ذهن خود را از ورود فکر شکست نگهدارید.

همچنین شما برای رسیدن به موفقیت، باید بتوانید خود را در برابر بسیاری از چیزها، نگهدارید. به عنوان مثال، میزان تماشای تلویزیون یک فرد موفق با دیگران متفاوت است‌. بدون شک، رسیدن به موفقیت، علاوه بر تلاش ذهنی، به تلاش جسمی نیز نیاز دارد. شما برای اینکه بتوانید تلاشی متناسب با اهداف خود داشته باشید، باید خود را از انجام کارهای بیهوده حفظ نمایید. (برای مطالعه بیشتر در خصوص راهکارهای تولید زمان و حذف راهزنان زمان، می‌توانید به کتاب مدیریت زمان بنده مراجعه بفرمایید)

 ۲٫ نظم: قراردادن هرچیز در جای خود

کاترین پاندر می‌گوید هرگاه دریافت یک موهبت به تاخیر افتاد، احتمالا در جایی نظم و خلا ایجاد نشده است. بدون شک برای رسیدن به هر موفقیتی، نیازمند برنامه‌ریزی هستید و برنامه‌ریزی یعنی ایجاد نظم در زندگی. ترایان بریسی می‌گوید: موفقیت، حاصل نظم بسیار زیاد است.

یعنی باید زمان مشخصی را برای کار، رسیدگی به خانواده، عبادت، مطالعه، تفریح و . . . در زندگی روزانه خود قرار دهید. فقط با رعایت نظم است که می‌توانید در تمام ابعاد زندگی موفق باشید.

  ۳٫ اصلاح روابط اجتماعی

۷۵% زندگی ما در تقابل با دیگران است. پس اصلاح روابط به طور چشمگیری بر موفقیت فردی و اجتماعی ما تاثیرگذار خواهد بود. متاسفانه قهرها و کدورت‌ها، بخش زیادی از انرژی انسان را در مسیر کسب موفقیت اشغال می‌نماید. هر کینه در ذهن شما، بخشی از انرژی مفیدی که باید صرف تحقق آرزوها و خواسته‌های شما گردد، را تباه می‌نماید. پس سعی کنید در زندگی با همه انسان‌ها رابطه دوستانه داشته باشید. (البته مشخص است که میزان ارتباط با هر فرد بر اساس اهداف و PDP شخصی شما تعیین می‌گردد.)

أُوصِيکُمَا وَ جَمِيعَ وَلَدِی وَ أَهْلِی وَ مَنْ بَلَغَهُ کِتَابِی بِتَقْوَی اَللَّهِ وَ نَظْمِ أَمْرِکُمْ وَ صَلاَحِ ذَاتِ بَيْنِکُمْ (نامه ۴۷ نهج البلاغه)

شما دو تن و همه فرزندان و خاندانم را و هر کس را که اين نوشته به او می‏رسد ،

به ترس از خدا و انتظام کارها و آشتی با يکديگر سفارش می‏کنم . که از رسول خدا ( صلی الله عليه و آله ) شنيدم که می‏گفت: آشتی با يکديگر برتر است از يک سال نماز و روزه .

امیدوارم پیروز و موفق باشید.

وفابخش