راهکارهای تقویت اعتماد به نفس

اسفند ۳, ۱۳۹۵

حسین وفابخش

۸:۲۱ ق.ظ

1,259 بازدید

اعتماد به نفس – قسمت اول

هر انسانی برای کسب موفقیت در هر زمینه‌ای، علاوه بر تلاش‌های جسمی، نیازمند تلاش ذهنی نیز خواهد بود. در واقع ما با تلاش جسمی به سمت اهداف حرکت می‌کنیم و با تلاش ذهنی، اهداف را به سمت خویش جذب می‌نماییم. بدون شک یکی از مهم‌ترین ارکان تلاش ذهنی برای دستیابی به اهداف، داشتنن اعتماد به نفس است. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، توانایی‌های خود را باور دارند و احساس ارزشمندی می‌کنند. اعتماد به ‌نفس به معنای تحسین‌کردن وو پذیرش شخصیت خودتان است، همین‌طور که هستید و با همین ضعف‌ها و مشکلاتی که دارید. انسان‌های با اعتماد به نفس بالا، انتقادپذیر‌ هستند و برای جبران اشتباهاتشان برنامه‌ریزی و تلاش می‌کنند. متاسفانه بسیاری از دانش‌آموزان با کسب نتایج دور از انتظار در آزمون‌های جامع، به سرعت افسرده شده و از حرکت بازمی‌ایستند. این افراد حرکت چشمگیری در جهت پیشرفت خود انجام نمی‌دهند و بسیار راحت دست از تلاش برای رسیدن به هدف خود برمی‌دارند.

حال سوال این است: آیا اعتماد به نفس قابل افزایش است؟

اعتماد به نفس از نظر روان‌شناسی یک خصوصیت درونی است که تحت تاثیر وراثت و محیط در هر فردی شکل می‌گیرد. به این معنی که اعتماد به نفس بر اساس عواملی ژنتیکی و محیطی به طور مثال تحت تاثیر رفتار والدین، تشویق و تنبیه و برخورد اطرافیان به مرور زمان در هر فرد ایجاد می‌شود. میزان اعتماد به نفس در طول زندگی تغییر می‌کند. اما ما محکوم به حفظ میزان اعتماد به نفس کنونی خود نیستیم. می‌توان با عمل کردن به برخی تکنیک‌های موثر، ضعف خود در این زمینه را جبران نماییم. در ادامه به برخی از راهکارهای تقویت اعتماد به نفس خواهیم پرداخت.

تکنیک‌های تقویت اعتماد به نفس

در این قسمت به ۱۰ تکنیک برای تقویت اعتماد به نفس اشاره خواهیم.

  • ۱- فکر کنید اعتماد به نفس بالایی دارید

فکر کنید که اعتماد به نفس بی‌نظیری دارید. هرگز این فکر را به خود راه ندهید که اعتماد به نفس ندارید. همیشه سعی کنید نسبت به خود فکرهای مثبت و والایی داشته باشید. اگر خودتان فکر کنید که اعتماد به نفس ندارید، چه طور انتظار دارید که دیگران چیزی دیگر در مورد شما فکر کنند. اولین قدم برای تقویت اعتماد به نفس، باور کردن اعتماد به نفس است.

  • ۲- نمی‌توانم را فراموش کنید

اگر تصمیم به انجام کاری گرفته‌اید و از ارزشمند بودن آن کار مطمئن هستید، پس دیگر به خود تردید راه ندهید. مطمئن باشید وجود هر انسان، منبعی است عظیم از توانایی‌ها و استعدادها. پس با اطمینان به این توانایی‌ها و استعدادهای ذاتی که خداوند در وجود شما به عنوان اشرف مخلوقات قرار داده است، به سمت هدف حرکت نمایید.

  • ۳- در حال زندگی کنید

اگر در حال زندگی کنید و تمام انرژی خود را متوجه زندگی در لحظه کنید، فردای شما هم تضمین خواهد شد چرا که فردای شما محصول عملکرد صحیح امروز شماست. اگر عمر خود را در حسرت دیروز و با نگرانی فردا سپری کنید، لحظه‌ها را از دست خواهید داد و این به معنی از دست دادن فردایی دیگر است. اساسا یکی ازز مهم‌ترین رازهای شاد زیستن، زندگی در لحظه است. امیرالمومنین علی (ع) می‌فرمایند:

به راستی که روز گذشته تو رفته است و باقیمانده آن مورد تهمت است (آمدن آن مشخص نیست). پس فرصت اکنون را براي عمل غنیمت بشمار.[i]

Yesterday is history tomorrow is mystery. Today is a gift. That’s why it’s called the Present.

انشالله ۷ تکنیک دیگر به زودی منتشر خواهد شد.

موفق و پیروز باشید

حسین وفابخش

پی‌نوشت:

[i] غررالحکم، حدیث ۳۴۵۸؛ إِنَّ مَاضِيَ يَوْمِكَ مُنْتَقِلٌ وَ بَاقِيَهُ مُتَّهَمٌ فَاغْتَنِمْ وَقْتَكَ بِالْعَمَلِ