راهکارهای دستیابی به اهداف – بخش اول

اسفند ۸, ۱۳۹۵

حسین وفابخش

۱۱:۲۵ ق.ظ

1,347 بازدید

 ۱- خواستن و تصمیم جدی

اولین قدم برای رسیدن به هدف، خواست جدی آن است. گاهی ما دستیابی به هدفی را دوست داریم اما برای رسیدن به آن، حتی تصمیم جدی هم نداریم. یعنی می‌گیم: “اگه بشه خیلی خوب میشه” ولی خیلی هم نشدنش برامون مهم نیست. شاید بتوان گفت این مهمترین دلیل نرسیدن ما به هدف‌هاست.

در طول سال‌ها مشاوره، دانش‌آموزان و دانشجویان زیادی را دیدم که با وجود تعیین هدف، تمایل جدی به دستیابی به آن را ندارند.

شاید بپرسید مگر امکان دارد کسی نخواهد به هدف خود برسد؟

بله؛ گاهی ما اینقدر به نقاط ضعف و شکست‌های گذشته خود توجه می‌کنیم که عملا امیدی برای دستیابی به اهداف نداریم. برای همین ممکن است با خواندن مقالات و شنیدن سخنرانی‌ها، انگیزه کمی در وجودمان شکل بگیرد اما متاسفانه این انگیزه به سرعت از بین خواهد رفت.

باید تمرکز خود را از شکست‌ها، به پیروزی منعطف نمایید. کوچکترین پیروزی‌های گذشته خود را به یاد آورده و خود را تشویق کنید و احساس توانمندی برای رسیدن به اهداف جدید را در خود تقویت نمایید. (البته عدم حرکت به سمت هدف، دلایل دیگری نیز دارد که به مرور به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.)

پس هنگامی که هدفی برای خود ترسیم کردید، با تمام وجود آن را بخواهید و برای رسیدن به آن تلاش نمایید. لحظه‌ای از فکر کردن به آن دست بر ندارید و هر لحظه برای رسیدن به آن دعا کنید.

قطعا شب‌های عزیز قدر، بهترین فرصت برای تصمیم‌گیری و دعا کردن برای رسیدن به هدف‌های ارزشمند زندگی ماست. پس فرصت شب‌های قدر را مغتنم بشمارید و بهترین سرنوشت‌ها را در این شب‌ها برای خود از خداوند طلب کنید و از صبحگاه قدر نیز، تلاش و کوشش خود را برای دستیابی به اهداف آغاز نمایید زیرا که موفقیت نتیجه تلاش انسان‌هاست.

وَأَن لَّيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَىٰ

برای انسان، بهره‌ای جز تلاش و کوشش او نیست ﴿سوره نجم، آیه ٣٩﴾

موفق و شادمان باشید