مدیریت زمان (ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان)

بهمن ۱۷, ۱۳۹۵

حسین وفابخش

۸:۵۱ ب.ظ

1,230 بازدید

مدیریت زمان
مدیریت زمان

ما برای موفقیت در آزمون‌های مدرسه یا دانشگاه، نیازمند داشتن وقت کافی برای مطالعه جزوه وکتاب‌هایمان هستیم. باید وقت کافی داشته باشیم تا با بررسی نمونه سوالات مختلف، بتوانیم اشکالات خود را بیابیم. برای اینکه بتوانیم پروژه‌های مربوط به درسمان را تحویل بدهیم، نیازمند وقت کافی هستیم. آنچه که لازم داریم تا نرم‌افزارهای مربوط به رشته خودمان را یاد بگیریم، تست حل کنیم و خلاصه هر کار مفید و ارزشمند دیگری که در مسیر موفقیت تحصیلی به آن نیازمندیم را به انجام برسانیم، “زمان” است.

اما متاسفانه گاهی اشتغال به امور کم اولویت و پراکنده، دیگر وقتی برای پرداختن به مهارت‌های لازم باقی نمی‌گذارد!

مشکل بزرگتر این است که گاهی با وجود این برنامه‌ریزی غلط و از دست دادن فرصت‌های مفید، قدرت استفاده درست از همان زمان باقیمانده را نیز نداریم! بنابر این من ریشه مشکل را در نداشتن مهارت مدیریت زمان، یافته‌ام.

نه تنها دانش‌آموزان و دانشجویان بلکه هر کس که دوست دارد در زندگی‌اش موفق باشد، نیاز دارد که با این مهارت‌ بسیار مهم آشنا شده تا بتواند با مدیریت زمان، اولویت‌ها را شناسایی کرده و از وقت خود بیشترین بهره را ببرد. چقدر کسانی را می‌شناسم که سال‌هاست کتاب مورد علاقه خود را خریده‌اند اما هنوز فرصت مطالعه آن‌ را پیدا نکرده‌اند. پس دستیابی به این مهارت برای کسب موفقیت‌های بیشتر، خصوصا برای دانش‌آموزان و دانشجویان بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

یکی از مشکلات امروز ما این است که کتاب‌های مدیریت زمان به صورت کلی نوشته شده و با توجه به فرصت کمی که دانش‌آموزان و دانشجویان در ایام تحصیل خود دارند، فرصت مطالعه و تطبیق این کلیات را با موقعیت خویش ندارند. بنابر این تصمیم گرفتم حاصل سال‌ها مشاوره و تحقیقات نظری و میدانی خود را در این نوشتار با موضوع تکنیک‌های یادگیری مهارت “مدیریت زمان، البته ویژه دانش‌آموزان، کنکوری‌ها و دانشجویان”، بنویسم.

امیدوارم مطالعه این کتاب که  با توجه به فرصت کم شما، بسیار خلاصه نوشته شده و البته بیشتر به راهکارهای مهم و کاربردی پرداخته شده است، بتواند گامی مهم و اساسی در موفقیت تحصیلی شما باشد.

به امید موفقیت همه شما

حسین وفابخش

بهار ۱۳۹۴

 

فهرست کتاب:

مقدمه .

وقت طلا نیست!

فصل اول: مدیریت زمان

فصل دوم: هدفیابی، گام اول مدیریت زمان

فصل سوم: اصل پارتو و کاربردهای آن در مطالعه

فصل چهارم: راهکارهای تولید زمان

فصل پنجم: راهزنان زمان

فصل ششم: جایگاه نظم در مدیریت زمان

فصل هفتم: مدیریت زمان و تفریح

فصل هشتم: مدیریت زمان از نگاه قرآن و روایات

خاطره‌ای از مدیریت زمان