کلبه آرامش/ پدرانه تالیف حسین وفابخش

بهمن ۱۷, ۱۳۹۵

حسین وفابخش

۸:۵۱ ب.ظ

1,064 بازدید

کتاب‌ کلبه آرامش۲ (پدرانه)، جایگاه و نقش پدر در خانواده به قلم مهندس حسین وفابخش توسط انتشارات به‌نشر (آستان قدس رضوی) با تیراژ ۲۵۰۰۰ جلد در نوروز ۱۳۹۵ به چاپ رسید.

محل توزیع: حرم مطهر رضوی، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی، اداره تولیدات فرهنگی

مقدمه کتاب:

یکی از دغدغه‌های اساسی دختران و پسران جامعه امروز ما، این است که بدانند آیا به راستی تشکیل خانواده، می‌تواند منجر به تامین آرامش آنان گردد؟ یا اینکه ازدواج، صرفا منجر به تحمیل مسئولیت‌های جدید گشته و خوشی‌های موجود زندگی را نیز سلب می‌کند؟

این نوع تفکر و نگاه به تشکیل خانواده قطعا اشتباه و نادرست است، زیرا به فرموده مقام معظم رهبری:

«خانواده، محل آسایش انسان است. هیچ انسانی، بدون داشتن یک خانواده آسوده و آرام و راحت، مزه زندگی و طعم واقعی حیات انسانی را نخواهد چشید.»[۱]

اما نباید به راحتی نیز از کنار دغدغه‌های جوانان عبور کرد. واقعیت این است که ترس آنان ریشه در مشاهدات عینی مشکلات خانواده‌ها در سطح جامعه دارد. با نگاهی به آمار رسمی طلاق در جامعه (که شامل آمار طلاق‌های عاطفی نمی‌باشد) متوجه خواهیم شد که در صورت عدم توجه و اصلاح نوع روابط و تعاملات همسران، وضعیت خانواده در جامعه ما بحرانی خواهد شد. اما به راستی ریشه مشکلات خانواده در چیست؟

خداوند متعال، انسان‌ها را از دو جنس زن و مرد آفریده و برای هر یک ویژگی‌های خاصی در نظر گرفته تا با تکمیل یکدیگر در زندگی مشترک، مسیر کمال را طی نموده و با همراهی یکدیگر، به آرامش حقیقی دست یابند:

«هُوَ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِيَسْكُنَ إِلَيْهَا»[۲]

«او خدایی است که شما را از یک فرد آفرید و همسرش را نیز از جنس او قرار داد، تا در کنار او آرام گیرد.»

در این آیه، خداوند متعال هدف از خلقت از زن و مرد در کنار یکدیگر را، کسب آرامش معرفی نموده و راهکارهای دستیابی به این آرامش نیز در تعالیم قرآن و اهل بیت معرفی شده است. پس می‌توان نتیجه گرفت عدم آرامش امروز ما در خانواده، به دلیل عدم مراجعه ما به این دستورات نورانی می‌باشد. متاسفانه گاه ما فکر می‌کنیم تنها دوست داشتن اهل بیت برای خوشبختی ما کافی است، در حالیکه سعادت حقیقی در گرو محبت اهل بیت و عمل به تعالیم و دستورات آنان در زمینه‌های مختلف (از جمله خانواده) می‌باشد. امام مهربانی‌ها، عالم آل محمد، حضرت امام رضا (ع) در بیانی عمیق و تکان‌دهنده می‌فرمایند:

«مبادا اعمال نیک را به اتکای حب و دوستی آل محمد رها کنید و مبادا دوستی آل محمد را به اتکای اعمال صالح از دست بدهید. زیرا هیچ یک از این دو به تنهایی پذیرفته نمی‌شود.»[۳]

در این کتاب تلاش شده است گوشه‌های کوچکی از تعالیم نورانی اسلام برای داشتن خانواده‌ای سالم و با آرامش مطرح گردد. امیدوارم این تلاش کوچک موجب خرسندی قلب نازنین ولی نعمتمان، علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) گردد و تاثیر مثبتی بر زندگی شما دوستداران حضرتش داشته باشد.